Historia klubu

tn_budowlani2W 1967 roku przy Klubie „Polonia” Sosnowiec Huty CEDLER powstała sekcja JUDO założona przez Zbigniewa Kowala oraz Mariana Blicharza. w 1972 roku Klub ten posiadał swojego pierwszego reprezentanta na Mistrzostwach Europy Juniorów w Leningradzie Bronisława Kaim . W 1974 roku przy Kombinacie Budownictwa Ogólnego – Zagłębie zostaje utworzony Klub K.S.”Budowlani”  KBO Zagłębie Sosnowiec i cała sekcja Judo działająca przy Polonii Sosnowiec została przejęta przez ten nowo utworzony Klub z inicjatywy Zbigniewa Kowala trenera i v-ce prezesa tegoż klubu.  W tym okresie od  1967 do 1981 roku do najbardziej utytułowanych zawodników oprócz Bronisława Kaima należeli: Bogdan Opielka, Jerzy Skwarek, Maksymilian Klank, Mariusz Kotlicki, Henryk Zielnik, Jan Kmiecik, Andrzej Bartela oraz Ewa Nowak. Była pierwszą zawodniczką w historii JUDO, która reprezentowała nasz Kraj na Mistrzostwach Europy Juniorek w Belgradzie.

W 1981 roku zakład opiekuńczy KBO Zagłębie zrzekł się patronatu nad Klubem. Wówczas Klub przyjął nazwę K.S. „Budowlani” Sosnowiec i jako pierwszy w Polsce rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz działalności statutowej. Prezesem klubu został Adam Górnik, który zarazem był trenerem klubu wraz z Maksymilianem Klankiem oraz Marianem Jasińskim. Działalność klubu była prowadzona w obiektach Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu oraz salkach szkół Podstawowych w Sosnowcu. Od 1984 roku prezesem Klubu był Maksymilian Klank, a v-ce prezesem ds. sportowych Marian Jasiński. Natomiast od 1999 roku Marian Jasiński został prezesem i głównym trenerem W Klubie.

W owym okresie do najlepszych zawodników członków Kadry Narodowej i medalistów Mistrzostw Polski należeli : Tomasz Trzmiel, Jolanta Poświat, Robert Kornacki, Bożena Strzałkowska, Lucyna Dyrlik, Katarzyna Telecka, Jarosław Klich,  Joanna Pawlik, Monika Purgal . W 1987 roku reprezentantka Klubu Bożena Strzałkowska zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy w kategorii 48 kg we Wrocławiu, a w następnych latach kolejne medale Mistrzostw Europy: złoty w Wiedniu i srebrny w Ankarze. Jak również srebrny medal Mistrzostw Świata w 1990 roku we Francji.

tn_budowlani1Od początku lat 90-tych reprezentanci Klubu startują w dwóch dyscyplinach sportowych JUDO i JU-JITSU.  W 1997 roku dwaj reprezentanci naszego klubu bracia Zimolągowie Dariusz i Grzegorz zdobywają pierwsze dla Polski medale (srebrny i brązowy) Mistrzostw Europy Seniorów w Sztokholmie 1997 roku. Grzegorz Zimoląg zdobywa brązowy medal Mistrzostw Europy w Judo w Bukareszcie oraz 7 miejsce w Mistrzostwach Świata w Kolumbii, a jego brat Darek zdobywa złoty medal Mistrzostw Świata Seniorów Ju-Jitsu w Berlinie.

W 2001 roku Grzegorz Zimoląg zdobył pierwszy i jak do tej pory jedyny Brązowy medal Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich w Ju-Jitsu w Japonii.

W 2003 roku oraz w 2004 roku reprezentantka naszego klubu Romana Kasperkiewicz  zdobywa dwa medale Mistrzostw Europy w Judo ( Budapeszt i Sarajewo ), natomiast w 2002 roku Romana zdobyła srebrny medal Pucharu Europy Seniorów w Paryżu. W 2003 roku zdobyła ona również srebrny medal Mistrzostw Europy w Hanau.

W  pozostałym gronie osób które zdobywały medale Mistrzostw Europy i Świata w Ju-jitsu znajdują się: Bednarz Katarzyna, Bergier Agnieszka, Bierońska Martyna,  Kozera Marta, Borowiec Grzegorz,  Lasota Alicja, Zubrzycki Adam, Łukasik Robert, Riss Rafał , Szkutnik Marcin, Szkutnik Karolina, Barański Wojciech, Gros Grzegorz, Nowicki Konrad, Sokołowska Monika, Rak Karolina, Hruby Andrzej, Karkosz Patryk, Jakubiec Agnieszka.

W 2010 roku w Pekinie po raz pierwszy zorganizowano Olimpiadę Sportów Walki Dyscyplin Olimpijskich i Nieolimpijskich (13 dyscyplin sportowych) w których udział wzięło 1300 zawodników z 60 państw. Kwalifikację do udziału w tej Imprezie mieli jedynie medaliści ostatnich Mistrzostw Świata oraz Mistrzowie poszczególnych kontynentów. Nasza reprezentantka Martyna Bierońska wywalczyła tam złoty medal w kategorii 55kg w Ju-Jitsu.
Aktualnie Klub posiada swoją siedzibę główna przy ulicy 1-go maja w Sosnowcu gdzie bazę stanowią salki do Judo/ Ju-Jitsu oraz duża siłownia ponadto klub bazuje na  filiach zlokalizowanych na obiektach MOSiRu na Niwce i Ostrowach Górniczych oraz w szkołach Podstawowych nr 45, 39, 27, 3, 5 oraz w ościennych miastach w Mysłowicach i Katowicach. Klub nasz bazuje na swoich wychowankach. Zapisy do sekcji Judo i Ju-jitsu przyjmowane są od 5-go roku życia. Klub nasz posiada wykwalifikowaną kadrę trenerską i  instruktorską której praca z sosnowiecka młodzieżą przynosi efekty w postaci medali z największych imprez Polski i Europy i Świata.

Trenerzy i zawodnicy klubu otrzymali wiele wyróżnień za wybitne osiągnięcia sportowe od poszczególnych Ministrów, Prezesów UKFiT a także Prezydentów Miasta Sosnowca.
W historii Klubu trzy osoby za swoje osiągnięcia zostały laureatami nagrody na  Najlepszego Sportowca Miasta Sosnowca mianowicie: Bożena Strzałkowska, Dariusz Zimoląg i Martyna Bierońska

W sumie dorobek wynikowy  Zawodników i Trenerów Klubu to blisko 60 medali Mistrzostw Europy i Świata w kategorii Juniorów do lat 18, Młodzieży do lat 21 i Seniorów w Judo i Ju-jitsu .