Trzy medale MŚ

W dniach 30.11-02.12. 2012 roku w Wiedniu w Centrum dalekowschodnich sztuk i sportów walki imienia Matsumae odbyły się Mistrzostwa Świata Seniorów i Seniorek w Ju-Jitsu. Mistrzostwa te rozgrywane były w trzech konkurencjach:

fighting – walka w której zawodnicy stosują praktycznie rzecz biorąc wszystkie techniki tzn uderzenia, kopnięcia, rzuty, dźwignie duszenia, trzymania itp.
Ne waza – tzw brazylijskie ju-jitsu. Walka ta toczy się jedynie w parterze w której stosuje się dźwignie, duszenia, trzymania, uciski itp.
Duo System- to swego rodzaju demonstracja systemu samoobrony przez dwie osoby jako odpowiedzi na wylosowane ataki.

W Mistrzostwach tych startowali reprezentanci 42 Państw. Polska była reprezentowana przez 15 zawodników (6 kobiet i 9 mężczyzn) którzy startowali w dwóch konkurencjach Fighting i Ne waza. Polska Reprezentacja zdobyła 6 medali (dwa złote, trzy srebrne i jeden brązowy).
Trzy medale zdobyły reprezentantki Budowlanych.

Medale zostały zdobyte przez same panie a mianowicie:

• Złoty medal (Fighting) w kategorii do 49 kg wywalczyła Agnieszka Bergier ( Budowlani Sosnowiec) która obroniła ten tytuł z 2011 roku z Kolumbii. Agnieszka w drodze do złotego medalu pokonała zawodniczki z Rosji, Francji oraz Danii. Ta 21 zawodniczka w roku bieżącym zdobyła również srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Hanau. Na co dzień Agnieszka jest funkcjonariuszem Policji w Sosnowcu jak również trenerką w K.S. „Budowlani” w Sosnowcu jej wychowanka Justyna Sitko jest aktualną brązową medalistką Mistrzostw Europy Juniorek do lat 18.
  • Srebrny medal Mistrzostw Świata (Fighting) w kategorii 55 kg zdobyła po raz czwarty z rzędu Martyna Bierońska ( Budowlani Sosnowiec) wcześniej zdobywała je w Szwecji 2008, Rosji 2010, Kolumbii 2011. w konkurencji Fighting Martyna stoczyła 5 pojedynków kolejno pokonując reprezentantki Azerbejdżanu, Francji, Ukrainy, Norwegii, w finale uległa nieznacznie na punkty reprezentantce Niemiec.
    Martyna tym medalem i wcześniejszymi swoimi startami wywalczyła kwalifikację na WORD GAMES 2012 (olimpiada sportów nieolimpijskich) w Kolumbii.
  • Ponadto Martyna Bierońska startowała również w konkurencji brazylijskiego Ju-Jitsu i zdobyła tam brązowy medal w kategorii 58 kg. Martyna w pierwszej walce miała tzw. wolny los a w kolejnych pokonała reprezentantki Meksyku i Włoch a uległa Reprezentantce Francji. Warto również przypomnieć że Martyna w roku bieżącym w Hanau zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy Seniorek.
  • Na 5 pozycji w kategorii 56 kg (fighting) tych Mistrzostw zakończył swoja rywalizację Konrad Nowicki zawodnik Budowlanych.
  • Rafał Riss również zawodnik Budowlanych był 9 w kategorii 94 kg (fighting).

Trener i za razem Prezes K.S. „Budowlani” w Sosnowcu Marian Jasiński (8 DAN Ju-Jitsu i 7 DAN Judo) zalicza rok 2012 do bardzo udanych pod względem wyników sportowych.
Jego zawodnicy w kategorii Seniorów zdobyli 3 medale Mistrzostw Świata, 3 medale Mistrzostw Europy w Ju-Jitsu natomiast w Judo Seniorzy i Seniorki „Budowlanych” uplasowali się na piątej pozycji Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorów i Seniorek w Opolu.
W grupie Młodzieży do lat 21 zawodnicy we Włoskiej Genui zdobyli 3 medale Mistrzostw Europy Młodzieży Ju-Jitsu. W Judo drużyna Kobiet zajęła trzecie miejsce w Drużynowych MP Młodzieży.